
- Bosona.net koristi automatski prijevod, te su moguće greške u prijevodima. Izvorni jezik objave tekstova na bosona.net je bosanski jezik sa kojeg se mašinski prevodi na njemački, engleski i francuski jezik.
Studentski protesti u Srbiji započeli su u novembru 2024. godine, nakon tragičnog urušavanja nadstrešnice na željezničkoj stanici u Novom Sadu, pri čemu je poginulo 15 osoba. Ovaj incident je pripisan korupciji i nemaru vlasti, što je izazvalo talas nezadovoljstva među studentima i građanima.
Protesti - slijed događanja i zahtjevi studenata
Protesti u Srbiji traju već nekoliko mjeseci, a kulminirali su velikim okupljanjima u martu 2025. godine. Tako je 8. marta održan masovni protest u Beogradu, gdje su se studenti i radnici okupili kako bi izrazili nezadovoljstvo trenutnom situacijom. Protesti su se iz Beograda i Novog Sada proširili i na druge gradove, poput Niša, gdje su studenti 1. marta usvojili simboličan dokument "Studentski edikt" i najavili veliki skup u Beogradu 15. marta, na kojem se očekuje više desetina hiljada protestanata. Učesnici protesta su organizirali marševe iz različitih gradova ka Beogradu, izražavajući solidarnost i odlučnost u borbi protiv korupcije.
Protesti su značajno uticali na rad obrazovnih ustanova. Studenti su blokirali fakultete, a pridružili su im se i srednjoškolci. Predstavnici četiri reprezentativna sindikata prosvetnih radnika stupili su u štrajk i obustavili nastavu u znak podrške studentima. Ove aktivnosti dovele su do prekida redovnog obrazovnog procesa u više gradova.
Reklame
Uoči protesta 15. marta, zabilježeno je prisustvo provladinih paravojnih veterana i huligana u centru Beograda, što je izazvalo strah od mogućih sukoba.
Inače, protesti su do sada uglavnom bili mirni i organizovani, sa ciljem skretanja pažnje na ključne društvene probleme poput korupcije i odgovornosti vlasti.
Konkretni zahtjevi studetnata su:
- Borba protiv korupcije i zahtjev za transparentnost u radu državnih institucija.
- Odgovornost za tragični incident u Novom Sadu i smjena odgovornih zvaničnika.
- Unapređenje sigurnosnih standarda i infrastrukture kako bi se spriječile slične nesreće u budućnosti.
Reklame
Reakcije Vlade
Vlada je pokušala da obeshrabri učesnike protesta putem upozorenja o mogućem nasilju i hapšenjima. Predsjednik Aleksandar Vučić je proteste označio kao ilegalne i tvrdio da iza njih stoje zapadne obavještajne službe.
Međunarodna zajednica, uključujući Europsku uniju, pozvala je na zaštitu prava na okupljanje i izbjegavanje nasilja tokom protesta.
Detalji nesreće
Vrijeme i mjesto: Urušavanje se dogodilo nešto prije podneva na glavnom ulazu željezničke stanice.
Broj žrtava: Prema izvještajima, 14 osoba je poginulo na licu mjesta, dok je jedna osoba preminula 17 dana nakon nesreće usljed zadobijenih povreda.
Povrijeđeni: Tri osobe su teško povrijeđene i nalaze se u kritičnom stanju.
Dan žalosti: Vlada Srbije je proglasila 2. novembar za Dan žalosti, dok je u Novom Sadu proglašena trodnevna žalost.
Istraga: Pokrenuta je istraga kako bi se utvrdili uzroci nesreće. Zgrada željezničke stanice izgrađena je 1964. godine, a rekonstrukcija je vršena u periodu od septembra 2021. - jula 2024. godine.
Protesti: Nesreća je izazvala talas protesta građana, koji kontinuiranim protestima izražavaju svoje nezadovoljstvo, te zahtjevaju odgovornost nadležnih i transparentnu istragu.
Reklame
Renoviranje Željezničke stanice u Novom Sadu bilo je dio šireg projekta modernizacije željezničke infrastrukture u Srbiji, posebno u sklopu izgradnje brze pruge od Beograda do Budimpešte. Glavni izvođači radova bili su kineski konzorcijum, koji su činile kompanije China Railway International Corporation (CRIC) i China Communications Construction Company (CCCC). Na radovima je bila angažirana i lokalna firma Starting d.o.o kao podizvođač radova.
Rekonstrukcija Željezničke stanice u Novom Sadu odvijala se u nekoliko faza tokom posljednjih godina:
I faza: Počela je 4. septembra 2021. godine, kada su započeti radovi na modernizaciji stanice.
II faza: Nakon završetka prve faze, stanica je svečano otvorena u martu 2022. godine.
III faza: U aprilu 2023. godine, stanica je ponovo zatvorena radi dodatnih radova na rekonstrukciji.
IV faza i završetak radova: Svi radovi su konačno završeni, a stanica je ponovo otvorena 5. jula 2024. godine.
Nakon urušavanja nadstrešnice 1. novembra 2024. godine, u kojem je poginulo 15 osoba, kineski konzorcijum CRIC-CCCC je saopštio da betonska nadstrešnica nije bila predmet radova u okviru rekonstrukcije stanice, u skladu sa odobrenom građevinskom dozvolom.
Istraga i posljedice
Nakon nesreće, pokrenuta je istraga koja je dovela do hapšenja više osoba, uključujući službenicu kineske kompanije CRDC. Također, otkriveno je da je CRDC, glavni projektant renoviranja pruge do Mađarske, izabran za izradu projektno-tehničke dokumentacije za liniju 3 beogradskog metroa, što je izazvalo dodatne kontroverze.
Ovaj tragičan događaj pokrenuo je pitanja o kvalitetu izvođenja radova, nadzoru i odgovornosti svih uključenih strana u infrastrukturnim projektima u Srbiji.
Izvor: Bosona.net
Fotografije: Srbija protesti 2024/2025
Reklame

- Bosona.net koristi automatski prijevod, te su moguće greške u prijevodima. Izvorni jezik objave tekstova na bosona.net je bosanski jezik sa kojeg se mašinski prevodi na njemački, engleski i francuski jezik.
Kosovska policija obavila je pretres imovine bivšeg potpredsjednika Srpske liste Milana Radoičića, koji je organizovao “akciju” u selu Banjska u kojem je stradalo četvero ljudi.

- Bosona.net koristi automatski prijevod, te su moguće greške u prijevodima. Izvorni jezik objave tekstova na bosona.net je bosanski jezik sa kojeg se mašinski prevodi na njemački, engleski i francuski jezik.
Albin Kurti je dao intervju za The Geopost, izdvajamo dio dog intervjua.