Sigurno ste svi čuli za post - no jeste li znali, koliko je on zapravo dobar za tijelo?
Činjenica je da živimo u svijetu brze, ultra-obrađene hrane pa čak i kada smatramo da jedemo prirodno i zdravo, često se radi o proizvodima koji se sastoje od ili sadrže genetski modificirane organizme, skraćeno GMO. Pored toga unosimo nepotrebno velike količine hrane, čineći tako organizam prezasićenim.
Reklame
Da li ste znali da tijelo za probavljanje hrane koristi od 10 do 30 % energije?
Razlozi podvrgavanja organizma ekstremnim uvjetima u kojima se tijelo bori za opstanak, odnosno postu, postaje razumljivo pri uočavanju štetnosti određenih elementa, kao i činjenici da višak bilo čega ima razorne posljedice za tijelo i um. Da bi tijelo pretvorilo masu u energiju potrebno je da se postigne stanje kalorijskog deficita, što jednostavno objašnjeno znači, da se unosi manje kalorija nego što se troši.
Mnogi smanjuju količinu unosa hrane u svrhu mršavljenja, te se uglavnom radi o nekim određenim dijetama, što ne daje uvijek željene rezultate. No, post ne služi samo u svrhu gubitka viška kilograma, već može biti koristan i za regeneraciju tijela, te samim time i za psihički boljitak.
Zanimljiv podatak je, da odrasla osoba može imati i do 10 kilograma otpada u debelom crijevu. Također, činjenica je da u organizmu nakon mozga crijeva sadrže najviše nervnih stanica. Shodno tome crijeva se opravdano nazivaju i drugi mozak. Između mozga i crijeva postoji konstanta komunikacija, pa kako ono što unosimo u organizam utiče na razmišljanje i osjećaje, tako misli utiču na ponašanje organa u abdomenu.
Moderan način života dovodi do zasićenosti ljudskog tijela sa mnoštvom otrova, kao i do fizičkih oštećenja, što eventualno vodi ka razvijanju teških oboljenja od kojih je i tumor.
Autofagija - šta je autofagija?
Autofagija je proces regeneracije tijela, kojim se podstiču zdrave stanice da koriste oštećene kao energija.
Reklame
Stanice se dovode u stanje stresa, što kao rezultat ima prebacivanje u stanje preživljavanja. Kada tijelo nema uobičajene opskrbe energijom, ono je primorano koristiti zalihe ili drugim riječima jede samo sebe. Autofagija ima funkciju čišćenja organizma, razlažući i reciklirajući nakupljeni otpad.
Sam pojam potiče od grčkih riječi auto u značenju ja i phagein što znači jesti. S vremena na vrijeme potrebna je optimizacija sistema organizma kako bismo što bolje iskoristili tijelo, za to služi autofagija.
Naučna istraživanja su pokazala, da nedostatak izlaganja tijela ovakvim stanjima mogu biti razlogom razvijanja mnogih bolesti poput: Crohnove bolesti, dijabetesu, Huntingtonove bolesti, bolesti bubrega i jetre, Parkinsonove bolesti i stvaranju tumora.
Otpadne tvari koje se talože u organizmu mogu povećati rizik genetske mutacije i oštećenja dezoksiribonukleinske kiseline, skraćeno DNK.
Kako potaknuti autofagiju?
Već sām kraći post u trajanju od 16 sati dnevno potiče umjerenu autofagiju, dok duži post u trajanju od 24-48 sati gladovanja ima veći efekat.
Post je najbolji način za pokretanje autofagije, a uz post je poželjna i fizička aktivnost, što ubrzava proces.
Reklame
Svaka dijeta koja se sastoji od velikog unosa zdravih masti, a smanjenom unosu ugljihodrata, ima sličan efekat postu. S obzirom da su ugljikohidrati primarni izvor energije, ovakva promjena potiče tijelo da umjesto glukoze koristi mast kao gorivo, koja nastaje od ugljikohidrata. Niske razine glukoze imaju za posljedicu niske razine inzulina i visoke razine glukagona, što donosi stres i potiče autofagiju.
Hidratacija, fizička aktivnost i kvalitetan san su također ključni za proces autofagije.
Na kraju možemo zaključiti, da zdravlje uma ovisi o zdravlju tijela, dok zdravlje tijela se poboljšava čišćenjem organizma od nakupljenog otpada.
Bosonin kratki doku o autofagiji
Izvor: bosona.net