Povodom izjave Milorada Dodika, da mu je cilj da SDA ne učestvuje u vlasti, oglasio se Bakir Izetbegović.
Izjavu Bakira Izetbegovića, predsjednika Stranke demokratske akcije prenosimo u cjelosti.
Reklame
JASNO JE ZAŠTO DODIKU SMETA SDA, TROJKA SE POTRUDILA DA OPRAVDA NJEGOVU KVALIFIKACIJU DA SU „INVALIDNA STRUKTURA“
Milorad Dodik je danas izjavio da pri formiranju vlasti na nivou Bosne i Hercegovine njegov „cilj bio da u njoj ne učestvuje SDA“, jer "SDA ima politiku da RS što više odvoji od Srbije“.
Ranije je Dodik govorio kako se njegova antidržavna politika nije promijenila te da ga u tome nije mogla zaustaviti ni „moćna SDA, a kamoli invalidna struktura“, kako je nazvao stranke Trojke.
Očigledno je da je snažna SDA itekako zaustavljala Dodika i smetala mu u ostvarivanju onoga što je zamislio. Uz ostalo, primorali smo ga da prihvati Program reformi i nastavak NATO puta, zaustavljali ga u pokušajima da preuzme kontrolu nad bitnim državnim institucijama, naročito sigurnosnim sektorom, oduzeli mu kontrolu na CIK-om, spriječili ga da preuzme Upravu za indirektno oprezivanje, pred Ustavnim sudom BiH ga apelacijama pobijedili 7:0...
Zbog toga mu cilj i jeste bio da SDA ne učestvuje u vlasti na državnom nivou. Kao što je i cilj HDZ-a, iz sličnih razloga, bio da SDA ne učestvuje u vlasti na federalnom nivou.
Umjesto takve, snažne SDA, ustrajne u borbi za interese države, uz pomoć stranaca SNSD i HDZ su za partnere dobili „invalidnu strukturu“.
Iz Trojke su se svojski potrudili da tu Dodikovu kvalifikaciju opravdaju, i to trčeći na noge u Laktaše i Mostar. S obzirom na prijašnja iskustva, prirodno je da je Dodik za partnere želio strukturu koja mu je ranije isporučila Zakon o prebivalištu i trajno obespravila povratnike. Ovaj put, u kraćem periodu, od te strukture dobio je mnogo više. I on i HDZ.
Trojka im je za samo nekoliko mjeseci isporučila četvrtog delegata u Domu naroda PSBiH, Bošnjake svela na 25 posto u Vijeću ministara, imenovala SNSD-ovog direktora Uprave za indirektno oporezivanje, Dodikovu politiku opravdavaju u Washingtonu i Briselu, lobiraju da se podignu ekonomske sankcije entitetu RS, pripremaju se da sredstvima od akciza koja pripadaju Federaciji spašavaju Dodika i krpe budžetske rupe u RS-u, spremaju se da SNSD i HDZ predaju kontrolu nad CIK-om, Ustavnim sudom, energetskim sektorom i plinskim interkonekcijama, izgradnjom autoputeva, da isporuče Izborni zakon po HDZ-ovoj, a moguće i državnu imovinu po SNSD-ovoj želji...
Dok ispunjava Dodikove i Čoviće želje i naloge, Trojka probosanski dio javnosti zasipa pričom o „relaksaciji odnosa“ i „kompromisima“. Niti su odnosi relaksirani, što Dodik svakodnevno potvrđuje, niti je „kompromis“ sve dati i predati, a ništa ne dobiti.
Reklame
Comments powered by CComment